„Díky vstřícnosti města můžeme celoročně využívat Mariánský kostelík, učitelé začali se svými žáky nacvičovat včas, nic nebránilo přípravě tří koncertů. Program bude samozřejmě různý, takže návštěvníci, kteří s námi budou chtít strávit všechny neděle, uvidí pokaždé něco jiného,“ ubezpečuje ředitelka ZUŠ Vilma Urešová a upozorňuje na to, že čas a místo je pro všechny neděle stejný – od 17 hodin v Mariánském kostelíku.

Už tuto neděli se začne vánočně, kromě koled zazní třeba Trojanova Pastorela. Pořadatelé slibují i překvapení, zazní „hudební nástroj“, který se na školách zatím nevyučuje.

Kromě místa a času mají koncerty společné ještě jedno. „Po domluvě s městem chceme část výtěžku ze všech vystoupení věnovat na obnovu desky na rodném domku Pátera Josefa Vorla. Mimo jiné se do historie zapsal jako hudebník a skladatel, tím je blízký i naší škole,“ dodala Vilma Urešová.

„S obnovou desky v budoucnu počítáme, text na ní je už téměř nečitelný. Ale Vorlův rodný dům není majetkem města, prvním krokem tedy bude projednání s majitelem,“ sděluje starosta Opočna Štěpán Jelínek. Opočenské adventní koncerty se tak mohou stát nejen zpříjemněním předvánočního času, ale i dárkem Josefu Vorlovi, od jehož narození letos uplynulo 210 let.

Kdo byl Josef Vorel

Páter Josef Vorel, opočenský rodák, kněz, skladatel a vlastenec
* 13. nebo 14. 11. 1801

• Studoval na piaristickém gymnasiu v Rychnově n. K.
• Absolvoval bohoslovecká studia v Praze, v r. 1825 vysvěcen na kněze.
• V letech 1825 – 1832 působil střídavě v Cerhovicích, Žebráku, Počáplech.
• 1832 – v dubnu se působištěm Josefa Vorla stávají Zdice.
• Ve Zdicích byl původně kaplanem, později duchovním správcem osady. Fara ve Zdicích se stala místem setkávání Josefa Vorla s osobnostmi Národního obrození. Jezdil sem např. Čelakovský či Hněvkovský, hostem byl i Erben.
• Josef Vorel zemřel 19. 12. 1874 ve Zdicích. Zde je i pochován.
• 1882 – na zdickou faru byla umístěna pamětní deska.

(dm)