A rychlé špunty mohly létat...

Dobruška - I. A třída: Fotbalisté Dobrušky na druhý pokus potvrdili postup do krajského přeboru.

7.6.2010

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

V krajské I. A třídě ve fotbale se hrál velmi důležitý zápas mezi Dobruškou a hostujícími hráči z Chlumce nad Cidlinou. Zatímco domácím šlo o postup do krajského přeboru, hosté nutně potřebovali tři body k záchraně v I. A třídě. Nakonec se radovali Dobrušští, kteří zvítězili 2:1 góly Adama Zilvara a Marcela Hájka. Za hosty pouze korigoval v nastavení Sedláček.

Dobruška – Chlumec 2:1

Domácí se od úvodního hvizdu tlačili před chlumeckou branku, což se jim vyplatilo. Ve 2. min. po Hájkově prodloužení, ještě Hašek v nadějné pozici netrefil míč, jak si představoval, ale o dvě minuty později už v hledišti vypukla oslava vedoucího gólu. Adam Zilvar se tváří v tvář brankáři Koliášovi neukvapil a umístěnou střelou po zemi k levé tyči otevřel skóre zápasu – 1:0. Zachraňující se hosté si uvědomovali závažnost nepříznivého stavu a převzali iniciativu. Do přestávky měl největší příležitosti k vyrovnání jejich kapitán Černohlávek. Jenže utěšenou střelu směřující do horního růžku skvěle vytěsni gólman Martin Malý a hlavička z malého vápna jen těsně minula cíl. Favorizovaní domácí bojovali, ale jejich hra postrádala myšlenku a více klidu a přesnosti v kombinaci. Navíc museli neustále přeskupovat sestavu, protože byli postupně ošetřováni stoper Radek Danč (rozražená hlava), Tomáš Zilvar (krvácející nos) a Hájek (naražená záda). Na sklonku úvodní půle připravil Hájek střeleckou pozici Dančovi, ale ten se střelou z hranice šestnáctky otálel a po kličce mířil gólmanovi do náruče.

 Šest minut po návratu hráčů ze šaten mohl Dobrušku uklidnit Hašek, ale jeho volej z bezprostřední blízkosti směřoval nad branku. Vítězný gól se narodil v 72. min. po trestném kopu. K jeho rozehrání se postavil Horák. Poslal přetažený míč na vzdálenější tyč, kde jej bez přípravy ze vzduchu nádherně napálil Hájek. Brankář J. Koliáš byl bez šance – 2:0. Hosté se nevzdávali. V 78. min. musel M. Malý likvidovat nebezpečně zahraný trestný kop, pak vychytal Černohlávka a Miškeho hlavičku zblokovala dobrušská obrana. V samotném závěru, kdy už domácí fotbalisté přemýšleli nad oslavami historického postupu Dobrušky do krajského přeboru, zkorigoval prohru Chlumce střídající Sedláček. Na vyrovnání už hostům nezbyl čas a tak se Dobrušští mohli převléct do postupových triček, poděkovat divákům a zahájit kanonádu z připravených lahví šampaňského.

Pocity štěstí zažíval pochopitelně kouč domácího týmu Milan Mikušík. Jaké si odnášel dojmy z rozhodujícího zápasu? „Jen ty nejkrásnější. Za poslední čtyři roky s tímto týmem postupuji již potřetí, ale tento postup je samozřejmě zatím nejcennější,“ prozradil Mikušík.

Jeho kolektiv utkání zvládl, ačkoliv hosté často používali nevybíravé zákroky.

„Chlumci šlo o víc než nám. Oni hráli o záchranu, my jsme měli ještě šanci udělat postup v dalším kole. Vždy je horší se dostat zpátky nahoru. Zápasu řídil rozhodčí Kazda z krajského přeboru, který je zvyklý na tvrdou hru, proto to také trošku pouštěl. Ale přežili jsme to, i když s drobnými šrámy. Bolest ale určitě přebije ta nádherná euforie z postupu,“ dodal trenér novopočeného účastníka krajského přeboru.

Fakta – branky: 4. A. Zilvar, 72. Hájek – 90. Sedláček. Rozhodčí: Kazda. ŽK: 2:3. Diváků: 250. Poločas: 1:0.

Dobruška: M. Malý – Horák – Jarkovský, T. Zilvar, Šotola – Dostál (88. V. Malý), Alt (90. Hubáček), R. Danč (85. Eimann), A. Zilvar – Hájek, Hašek (70. Hlavsa).

Chlumec: J. Koliáš – Volný, Pitterle, Beneš – Janda (80. Drahorád), Miške, Vopátek (70. Matoušek), Jelínek, Kopecký (50. Sedláček) – Černohlávek, R. Koliáš.

(sše, han)

Zilvar gólem načal soupeře

Dobruška – Postupová euforie z domácích přímo čišela. První otázka byla na Adama Zilvara, střelce vedoucího gólu Dobrušky v zápase proti Chlumci.

První gól byl velmi rychlý a důležitý, určitě vás uklidnil. Máte na to stejný názor?

Určitě, určitě, vypíchnul jsem balon a přesně jsem ho poslal vedle gólmana.

Pak to byla velká bitva, velmi tvrdý zápas, naštěstí vás podržel váš kapitán Marcel Hájek druhým gólem a bohudík pro Dobrušku hosté snížili až těsně před koncem nastavení. Viděl jste podobně průběh utkání?

Ano, dlouho jsme nemohli přidat další pojišťující gól, ale i hosté nedokázali skórovat, dopadlo to dobře a mám z toho obrovskou radost, je to úžasný pocit.