VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Recept neznám, ale musí se začít od špičky ledovce“

Rychnov nad Kněžnou - S předsedou OFS Rychnov nad Kněžnou Milošem Židíkem nejen o volební valné hromadě.

1.2.2013
SDÍLEJ:

STARONOVÝ PŘEDSEDA rychnovského OFS Miloš Židík (vpravo) na valné hromadě společně s Janem Novákem (vlevo), dlouholetým předsedou disciplinární komise.Foto: Deník/Leoš Dragúň

Volební valná hromada OFS Rychnov nad Kněžnou rozhodla o tom, že předsedou výkonného výboru zůstane MILOŠ ŽIDÍK. Prvního muže okresního fotbalu jsme na začátku jeho třetího funkčního období požádali o rozhovor.

Jak hodnotíte uplynulé čtyřleté období v okresním fotbalu z pohledu předsedy? Co se povedlo, v čem naopak byly nedostatky?
Já jej  hodnotím kladně. OFS byl po celé období finančně zabezpečen. Podařilo se udržet počty  družstev v soutěžích mužů tak, abychom měli  na okrese tři soutěže dospělých.  Podařilo se  znovu obnovit soutěž starších žáků a v soutěži mladších žáků máme jedenáct účastníků. Mrzí mě, že nemáme soutěž dorostu. Dlouho jsme se snažili i za pomoci družstev náchodského okresu o to, aby  tato soutěž v našem okrese byla. Bohužel, mužstev ubývalo, a tak ta co zůstala hrají nyní krajskou soutěž. Také mě velmi potěšilo, že v těchto těžkých podmínkách, kdy se peníze těžko shánějí ,udělaly  oddíly velký kus práce na svých stadionech. Zázemí pro hráče, rozhodčí, ale i diváky je na dobré úrovni. Za to jim musím poděkovat. Nedostatek  byl na naší straně v tom, že jme měli na stránkách pouze výsledkový servis a zprávy z komisí a víc nic. To se v nastávajícím období musí zlepšit. Nepodařilo se nám sehnat partnery pro naše soutěže. Musíme také  zvýšit a zkvalitnit  základnu rozhodčích.

Český fotbal prochází složitým obdobím. Různé kauzy a aféry nevrhají příznivé světlo na toto sportovní odvětví, což se odráží i na nejnižší úrovni. Existuje podle vás vůbec nějaký recept na očištění a zdůvěryhodnění fotbalu?
Ano, doba ledová, která potrvá alespoň 100 let… Ale teď vážně. Každá sebemenší kauza se napravuje velice těžko.Není to tak, že za ní  uděláme tlustou čáru a začneme znovu. Ta čára je jenom nějaké dělítko, ale dozvuky a dopady jsou dlouhodobé. Je to běh na dlouhou trať a v naší společnosti je to ještě o kousek dál. Ne nadarmo se říká, jaká je společnost takový je sport, ale to platí všeobecně nejen o sportu. Ptáte se, zda znám recept. Říkám  ne,  ale měli bychom se všichni snažit, aby  důvěra byla co nejrychleji zpět, ale musí se začít od špičky ledovce.

Zavedení členských příspěvků, změny v legislativě, výměna registrací a nová identifikace členské základny. To vše s sebou přineslo a stále přináší řadu problémů, s kterými se musejí vypořádat činovníci klubů. Ne vždy se opatření ústředí FAČR setkávají s kladnou odezvou. Vnímáte to podobně?
Určitě ano. Je pravdou, že bylo nutné udělat přehled o členství ve FAČR. Ale dle mého názoru to nebylo vše úplně dobře připraveno. Byla zde celá řada potíží se zaregistrováním, poté přišly na řadu výměny registrací a v polovině výměny přijde nařízení, že registrace musí mít celý název  dle stanov. Některým oddílům se to nevejde ani do zápisu o utkání. Pokud má oddíl ve stanovách SPORTOVNÍ KLUB  HORNÍ DOLNÍ nemůže tam mít  pouze zkratku SK jak tomu bylo doposud. Přidělalo to opět práci nejen registračním místům, ale také oddílům a pochopitelně to stálo finanční prostředky. Vzhledem k tomu, že jsme vyjádřili nespokojenost  s těmito nařízeními a s prací legislativně-právního oddělení prostřednictvím  KFS HK. Jako OFS jsme tedy nepovažovali za nutné toto opakovat.

Jak v této souvislosti hodnotíte spolupráci s Krajským fotbalovým svazem?
Práci  KFS hodnotím kladně, neboť sekretář KFS Ladislav Brož se snaží vyjít vstříc našim požadavkům a nezaznamenal jsem  na našem okrese, že by někdo měl problém. Vím, že se sekretář snaží najít i cestu, jak by nové registrace dopravil k oddílům, aby alespoň nemuseli jezdit na svaz do Hradce Králové a ušetřili cestu. Zastávám názor, že práce na sekretariátu není jednoduchá, ale Ladislav Brož ji zvládá na výbornou.

Pojďme zpět k fotbalu v okrese a valné hromadě OFS. Ve volbě předsedy výkonného výboru jste zvítězil o dva hlasy nad Lubošem Michalcem. Čekal jste tak těsný výsledek voleb?
Přiznám se, že jsem to nečekal. Pan Michalec podal kandidaturu až v samém závěru termínu. Já jsem na tuto kandidaturu nijak nereagoval. On měl asi jinou strategii a tak to dopadlo těsným výsledkem v můj prospěch. Chtěl bych poděkovat těm, kteří mne volili a budu se snažit abych jim dokázal, že jejich volba byla správná. Pan Michalec byl poté zvolen do nového VV OFS a byl bych  rád, abychom spolupracovali ku prospěchu OFS.

V novém výkonném výboru je řada nových tváří. Co si od  „mladé krve" slibujete?
Ano, VV  OFS se z poloviny obměnil, a tak věřím, že noví členové budou mít chuť a elán. Budu strašně rád, pokud všichni vydrží celé volební období. Velice mile mne překvapil zájem o práci ve výkonném výboru. Prakticky se přihlásilo deset kandidátů. Musíme se snažit zájem a chuť do práce využít.

Co bude patřit ke stěžejním úkolům OVV FAČR z pohledu krátkodobého a zejména dlouhodobého?
Z krátkodobého hlediska pochopitelně ustanovit komise a jejich předsedy včetně revizní komise.  Připravit semináře pro rozhodčí. Musíme  uzavřít novou smlouvu o spolupráci s ČSTV. Z toho dlouhodobějšího hlediska jsou to vlastně ty nedostatky, které jsem jmenoval na začátku  rozhovoru. To znamená, udržet počty družstev a u mládeže je navýšit. Zkvalitnit sbor rozhodčích a  později připravit semináře pro realizační týmy  včetně hlavních pořadatelů. Snažit se sehnat partnery pro OFS a v neposlední řadě věnovat pozornost  našim výběrům a vzdělávání trenérů. Určitě je práce dost.

Autor: Leoš Dragúň

1.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Rychnovsko - Krajský přebor: Kostelečtí fotbalisté se rozstříleli až po změně stran.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení